Small Grants Archive

2013-2014 Grants Awarded

  School Teacher Program Title Amount
1. Arcola ES Ms. Melissa L. Goldberg Title One-Family Math Night $1,000
1. Arcola ES Mrs. Michelle Giurco-Pesek Second Grade Family Reading $1,000
2. Arcola ES Ms. Carolyn T. Tharpe Robinson Houghton Mifflin Leveled Reading $834.6
3. Autism Unit Dr. Susan Mason-Gauvreau Autism Unit -3 $1,000
4. Lucy V. Barnsley ES Miss Christa L. Gordon Gifted and Talented / Learning Disabled $1,000
5. Lucy V. Barnsley ES Miss Christa L. Gordon Gifted and Talented, Learning Disabled $781
6. Brookhaven ES Mr. Shahid A. Muhammad STEM Family Learning Night $600
7. Cannon Road ES Ms. Maribeth A. Donohue Augmentative and Alternate Communication Class $835
8. Cannon Road ES Ms. Maribeth A. Donohue Augmentative &  Alternate Communication Class $929
9. Cedar Grove ES Mrs. Lindsay D. Rolfes General Education Interventions $1,000
10. Clopper Mill ES Ms. Amy L. Witherly Sensory Integration Materials $920
11. Department of the Blind Visually Impaired Mrs. Sharle A. Hussion IPADS for Blind/Visually Impaired $1,000
12. Eastern MS   Mrs. Dana K. Pelzman

Digital Design Tablets for Technology Programs

$975
13. Eastern MS Mr. Warren V. Scheib II Humanities Media Arts $810
14. Edison HS of Technology Mr. Jason S. Potyk

Academy of Hospitality and Tourism 

$500
15. Edison HS of Technology Ms. Teresa M. Smith Restaurant Management $500
16. Flower Valley ES Dr. Julie S. Shields Increasing Feelings of Generosity with an At- Risk Youth $1,000
17. Gaithersburg ES Ms. Latina Hilton Autism Program $1,000
18. Gaithersburg ES Mrs. Lorraine Shaw Prop Boxes for Kindergarten $858
19. Gaithersburg HS Mrs. Christina M. Thomas

GHS BRIDGE Lawn Crew Work Extension

$998
20. Georgian Forest ES Mrs. Joanne D. Robbins

GFES STEM Lab Lego WeDo Robotics

$948.6
21. Georgian Forest ES Mrs. Joanne D. Robbins

GFES STEM Lab Duplo Tubes Experiment Set

$939
22. Georgian Forest ES Mrs. Joanne D. Robbins

GFES STEM Lab Duplo Early Simple Machines

$917
23. Georgian Forest ES Mrs. Joanne D. Robbins

GFES STEM Lab Lego Mindstorms--4th Grade 

$930
24. Georgian Forest ES Mrs. Joanne D. Robbins GFES STEM Lab $710
25. Gibbs, Wm. B. Jr. ES Ms. Stephanie A. Souder Expanding Expression Tools $396
26.

Harmony Hills ES

Mrs. Martha I. Lopez

SRA Early Intervention in Reading Level 1

$950
27.

Harmony Hills ES

Ms. Carole Rawlison Fitness Club/Family Fitness/Nutrition Night $2,074
28.

Harmony Hills ES

Ms. Christine N. Skroback and          Mrs. Laura L. Baumgartener

Reduce, Reuse, Recycle by Composting

$976
29. John F. Kennedy HS Mr. Larry E. Rumford Learning for Independence/School Community Based $1,000
30. Longview School Dr. Anneta Phillips Book-In-A-Box $1,000
31. Montgomery County (East County) Infants and Toddlers Program Mrs. Diane L. Bell

Montgomery County Infant and Toddlers

$998
32. Montgomery County (Emory Grove) Infants and Toddlers Program Ms. Tara Lewerenz Feeding and Oral Motor Skills for Infants and Toddlers $500
33. Montgomery County (UC)  Infants and Toddlers Program Ms. Carrie L. Pollock and Ms. Lisa M. McComiskey Upcounty Infants and Toddlers $410
34. Montgomery Village MS Ms. Kathleen L. Tiedemann, Ms. Jaclyn A. Sweeney, and    Mrs. Dana E. Walker   Autism and LFI Programs $997
35. Montgomery Village MS

Kathleen Tiedemann and Jaclyn Sweeny

Autism and Learning for Independence $903
36. Oakview Elementary School Mrs. Karen A. Wendel 3-2-1 Blastoff $243
37. RICA Regional Institute for Children and Adolescents

Mrs. Jennifer A. Kline and Ms. Ann M. Sibley

RICA Science Fair $961
38. Rockville HS Ms. Laura Trumble Autism   $1,000
39. Sligo Creek ES Debbie Boger Outdoor Classroom $896
40. South Lake ES Ms. Angelina K. Ferri STEM Club $1,000
41. Westover ES Ms. Carly E. Hockenberry Effective Communication $1,000
42. Wheaton Woods ES Ms. Brooke M. Cecil Books Alive $900
43. Wheaton Woods ES Ms. Theresa L. Baker

Wheaton Woods School News Team

$600
44. Wheaton Woods ES Ms. Elizabeth A. Lilley Wheaton Woods Post Office $500
  Total     $40,099